Author sayfaları bildiğiniz üzere içerik tekrarı yapmakta ve SEO açısından webmasterları zor durumda bırakmaktadır. Çeşitli SEO eklentileri bu problemi gidermektedir ancak eklenti kurmadan halletmek isteyecek insanlar da olabilir mesala ben 🙂

Author sayfalarını engellemenin bir kaç yolu vardır. Bunların başlıcaları;

  • Htaccess dosyası ile /author/ klasörüne erişimi engellemek.
  • Robots.txt dosyasında /author/ için disallow ile arama motorlarına giriş izni vermemek.
  • Author sayfalarını engelleyen wordpress eklentisi kurmak.
  • Author sayfasının oluştuğu template biriminde kod ile engellemek.

Bu yazımızda robots.txt ve template kodlama ile engelleme yöntemlerine değineceğiz.

Wp’de robots.txt dosyası çalışma zamanında oluşmaktadır ve dosya olarak web dizininde bulunmamaktadır. Yani bu dosya FTP ile görüntülenmemektedir. Bu dosyanın içeriğine, template’in functions.php dosyası içerisinde yapılacak bir kodlama ile ekleme yapabiliriz.

Robots.txt dosyasına “Disallow: /author/” satırını eklediğimizde arama motorları author klasörünü dikkate almayacaktır. İhtiyaç duyulması halinde başka klasörler veya sayfalar için de disallow eklenebilir. (Örn: Disallow: /xyz/) Yönetim Paneli / Görünüm / Düzenleyici açılarak temanızın functions.php dosyası çağrılır. Functions.php’nin sonuna ekleme yapılacaktır. Eklenecek kod alt kısımda verilmiştir.

//robots txt ekleme
add_filter('robots_txt', 'addToRobot');

function addToRobot($robotext) {
    $additions = "
# Added by filter in functions
Disallow: /author/
";
    return $robotext . $additions;
}

Kod eklendikten sonra robots.txt dosyasını tarayıcıdan çağırdığınızda ekran görüntüsü şu şekilde olacaktır.

Robots.txt düzenlediyseniz ve sorunsuz çalışıyorsa bu yazının devamında anlatılan diğer düzenlemeleri yapmanıza gerek yoktur.


Bir diğer yöntem ise doğrudan author sayfasının oluşturulduğu yerde kodlama ile engelleme yöntemidir. Bu yöntemin bazı dezavantajları vardır. Author klasörü engellense de verilen linkler canlı olduğu için arama motorları bunu olumsuz değerlendirebilir. Bu yöntem önerilmemektedir. Yine de bilgi sahibi olunması açısından değinilecektir.

Author sayfası author.php veya archive.php dosyası ile düzenlenmektedir.

Bu dosyalara Yönetim Paneli / Görünüm / Düzenleyici ile erişebilirsiniz. Author.php sayfası yok ise düzenleme archive.php dosyası içerisindedir. Bu dosyayı açarak en üst kısımdaki header işleminden önce aşağıdaki kod eklenmelidir.

if ( is_author() ) {
	$wp_query->set_404();
	status_header(404);
	exit();
}

Opsiyonel olarak author sayfalarını kapattığınızda gelen isteği ana sayfaya yönlendirmek isterseniz wp_redirect fonksiyonunu kullanınız ve exit() işlemine // ekleyiniz. Bu durumda aşağıda bulunan kod kullanılabilir.

if ( is_author() ) {
	$wp_query->set_404();
	status_header(404);
	// exit();
	wp_redirect(get_option('home'));
}

Düzenleyiciyi daha önce hiç kullanmadı iseniz bu işlemleri yapmayınız. Author sayfalarını engellemek için çeşitli SEO eklentileri vardır. Bunları araştırarak kurunuz.

Bu ayarlar wordpress 4.9.8 versiyonunda kullanılmıştır. Burada anlatılan bilgiler kendi deneyimime dayanmaktadır. Sitenizde yapacağınız düzenlemelerin sorumluluğu size aittir. 

Kategoriler: Wordpress

1 yorum

semih · 28 Eylül 2019 13:02 tarihinde

merhaba hocam,
paylaşımınız için teşekkür ederim. 🙂

benim de sorunum tam tersi, author sayfaları kesinlikle görünmüyor. neve temasını kullanıyorum.
baska bir neve teması olan sitemde author sayfaları görünürken bir sitemde görünmüyor. ne yapmalıyım acaba?
teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.