Bir kaç gün önce exper easypad p10an tablet bilgisayarı alıp cihazla haşır neşir oldukdan sonra cihaz üzerinde olmayan ancak usb 3g modem ile mümkün olabilecek 3g bağlantı yapmayı düşündüm. Anlattıklarım exper in 3g desteği olmayan p10an modeli içindir. P10ang modelinde ise entegre 3g mevcuttur.

Yaptığım araştırmalar neticesinde özellikle forumlarda aynı cihaza sahip olanlar 3g ile internete bağlanma olayının modaco custom rom’u yükleyerek mümkün olabildiğini söylemişler. Tabi modaco custom rom’unu yüklemek için önce advent vega’nın rom’u yükleniyor ardındanda gene bir çok ayarla custom rom’a geçiş yapılıyor.Usb modu değişikliklerinden bahsediliyor.

Bunu çok kullanışlı bulmadığımdan size kullandığım alternatif yoldan bahsedeceğim.

Exper Easypad in kendi romunda  (Android 2.2) usb zaten host modunda olduğu için usb modu değiştirmemize gerek yok.

Usb Adaptörü/modemi olarak kullandığım model Vodafone ‘un k3765 modeli (huawei). Bu model sorunsuz çalışmaktadır. Başka modelleri deneme imkanım olmadı. Turkcell veya Avea’nında çalışan modelleri vardır. (Turkcell de E176G modelini test ettim o da çalışıyor.)

Bu işin püf noktası usb 3g modemde yapacağımız işlem. Kullandığımız usb modemleri (usb 3g aparatı) birer dosya sistemi ihtiva ediyor. Şöyleki bu modemler bilgisayarımızdaki usb portuna takılınca içindeki yazılım çalışıyor ve sürücü ve yazılımları bilgisayara kuruyor. Windows ‘da bu yazılım ve sürücülerle modemi çalıştırarak internete giriyor.

Öncelikle bu adaptörün dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bu özellik APX komutları denen bir metodla devre dışı bırakılıyor veya geri açılabiliyor.

Usb modemin dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakma:
Öncelikle modeminizi bilgisayarınıza takıp normal kurulumu yapınız. Bilgisayarınız 3g aparatınızın sürücülerini yükleyerek modem olarak görecektir. Sonrasında modeminizin hangi portta olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

Bunun için alt kısımda göreceğiniz resim 1 deki gibi,  “Aygıt yöneticisine” giriniz ve modemler kategorisinden modemi bulup modeminizin özelliklerine giriniz. Modem özelliklerinde gelişmiş sekmesinin altında “gelişmiş bağlantı noktası ayarlarına” tıklayınız. Burada en altta COM bağlantı noktası adı altında COM portunu öğrenirsiniz.Bende COM12 sizde kaç ise bilemiyorum ancak ayar için bu bilgiyi kullanacağız.

Bu ayarı yapabilmek için bu modem ile internete bağlı olmamanız gerekiyor. Açık ise bağlantınız kapatınız.

Şimdi  Putty programını indirip açınız,alt kısımdaki resim 2 de göreceğiniz üzere “connection type” bölümünde “serial” ‘i seçiniz. Üstte COM1 çıktığını göreceksiniz. Buraya sizdeki COM un değerini yazın mesala ben COM12 yazdım. Şimdi Open diyebilirsiniz veya Enter tuşunada basabilirsiniz.

Resim 3’de göreceğiniz üzere karşınıza siyah boş bir ekran çıkacaktır. CAPS LOCK tusunuza basarak harflerinizi büyük hale getirin ve ATX yazın ve enter’layın, size OK yanıtını verecektir. Sonrasında ATI yazın ve enter’layın ürün bilgilerini göreceksiniz.

Şimdi Dosya sistemini deaktif eden komutu yazacaksınız. AT^U2DIAG=256 bu komutu kopyalamanız yeterli. Buradan kopyalayın ve Putty’nin siyah ekranına mouse’un sağ tuşuna basın komut yapışacaktır (komutun yapıştığını görmeseniz dahi komut oraya gidecektir) Enter tuşuna basın. Size tekrar OK yanıtı geldi ise işlem tamamlanmıştır.

ZTE MF627 model modemler için dosya sistemini deaktif etme komutu: AT+ZCDRUN=8

Böylece modemin dosya sistemi özelliğini kapattınız.

Aygıt Özellikleri ve Putty ile ilgili resimler:

Resim 1

Resim 2

Resim 3

(Yaptığınız ayarı gerialmak isterseniz, aynı yollarla bağlanıyorsunuz. Ancak modemin COM portu değişmiş olabilir portu yeniden öğrenin Putty ile bağlanıp ayarı şu komutla AT^U2DIAG=268 silebiliyorsunuz ve eski haline geliyor.)

Usb 3g modeminin dosya sistemi özelliğini kapattıkdan sonra içerisinde gsm kartıda olmalı tabiki. Modemi tabletimize takıyoruz. Pin soran bir ekran gelmesi gerekiyor. Eğer gelmezse çıkarıp takın. (Android işletim sistemi pin kodunu sormuyorsa modem desteklenmiyor demektir) Pin’imizi girdikden sonra. Modemin hattı bulmasını biraz bekleyin.

Sonrasında Tarayıcınızı açın ve internete bağlanmaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken şey, üst kısımda GSM işaretinin yanında 3G/2G işareti çıkıp çıkmadığı. Eğer bu işaret çıkmazsa biraz daha bekleyin.Bağlantınız hemen oturmayacağı için bu biraz zaman alabilir.

Önemli: Bağlandı iseniz sorun yok ancak bağlanamadı iseniz bu yazının devamına göz atınız.

Not: Bu yazıyı, internete 3g bağlantı için custom rom yüklemek istemeyen easypad kullanıcılarına yardımcı olmak için hazırladım.Bu yazıdan yola çıkarak yaptığınız işlemlerden doğabilecek sorunlar için sorumluluk bu işlemleri yapana aittir. Yazar sorumlu gösterilemez. Bu Makale kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Kategoriler: Tablet

129 yorum

serkan · 08 Haziran 2013 17:25 tarihinde

win xp de k3773 modemin portunu göremiyorum win 7 yükledim yine göremedim başka nasıl öğrenebilirim bi yolu varmı

    Abdurrahman · 18 Eylül 2013 01:02 tarihinde

    merhaba

    aygıt yöneticisinden modemin özelliklerine girip, buradan sekmeleri geziniz. burada bir yerde port değeri belirtmesi gerekiyor.

fatih · 26 Haziran 2013 16:57 tarihinde

MERHABA
yeni aldığım hi level tabletim le alakalı vınn sorunum daha önceki tabletim exper lede olan sorunumu sizin yardımınız sayesinde çözmüştüm.sorunum şu ki tabletim hi level t1001w model , huawei e353 türkcell dungle ayarlarını yapıyorum fakat bağlanamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.alırken sitede tüm 3g modemleere uyumludur yazıyordu. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ismail doğan · 01 Kasım 2013 12:26 tarihinde

piranha tablet 7.0 ve huewai e173 vınn kullanıyorum. Bu dediğiniz şeyleri yaptım ve artık internete bağlanabiliyorum. Allah razı olsun.

Yorumlar kapatıldı.