Birinci kısımda anlattığım ayarları yaparak çok beklemenize rağmen İnternete bağlanamadı iseniz ya şebekenin çekişi bulunduğunuz yerde iyi değildir yada şebekenize ilişkin APN ayarlarını android sistemine yapmanız gerekiyor. Bu ayarları yapmanız için gerekli ayar bölümü (Mobil ağlar) easpyad p10an modelinde kapalıdır. Bu bölümü açabilmek için bir kaç apk dosyası yüklemeniz  veya tableti kapatıp usb modem takılıyken açmanız gerekiyor. Apk dosyaları ile ayarlara erişecekseniz, bu dosyalar Google’ın servis uygulamalarıdır ve GSM “mobil ayarların” yapılacağı bölümün anahtarı olacaklar. Veya Tableti kapatıp usb modemi takıp açarsanız apk dosyası yüklemeden APN ayarlarına erişebilirsiniz.

Apk dosyalarını yükleme yöntemiyle  APN ayarlarına erişme:

Yüklemeniz gereken Apk dosyaları (Android 2.2 Froyo uyumlu)
GoogleCalendarSyncAdapter.apk
GoogleContactsSyncAdapter.apk
GoogleServicesFramework.apk

Bu dosyaları Easypad’inize yükleyiniz. Dosyaları Flashdisk ‘e yükleyip ordanda tabletinizde kurulum yapabilirsiniz veya SD karta yükleyip kurabilirsiniz farketmez. Dosyaları tabletinizde bir şekilde yükleyin ve filemanager ile çalıştırın ve kurun.

Şimdi usb modeminizi cihazınıza takın eğer pin kodunuz varsa onu girerek aktif hale getirin. “Ayarlar” menüsünden “hesaplar ve senkronizasyon” ‘a tıklayın. Buradan alttan “hesap ekle” ve buradanda “Google” ‘ı seçin. Şimdi Seçeneklere girmeniz gerekiyor. Bunu sağ üstteki tuşa 2-3 saniye basılı tutarak yapabilirsiniz veya ekranın sağ üst kısmında geri tuşunun solundaki özellikler simgesine tıklayabilirsiniz farketmez.

Altta “Wireless Settings” i göreceksiniz. Buraya tıklayınız. Burada “veri etkin” seçeneği işaretli olmalı. Alt kısımda Erişim Noktası adlarını göreceksiniz. Oraya tıklayınız. Burada mevcut APN ler var olabilir.

Apk yüklemeden APN ayarlarına erişme:

Tableti usb modem takılıyken açınız. Ayarlar/kablosuz ağlar/mobil ağlar kısmından APN ayarlarına erişebilirsiniz.

Sizin kullandığınız APN yi seçin veya şebekenize uyumlu bir APN ekleyin. Gene özelliklere (sağ üstteki tuşa 2-3 saniye basılı tutarak) girerek Yeni Apn tıklayın. Burada Ad kısmı APN kısmı Kullanıcı adı ve şifre kısmı doldurulabilir.APN ayarlarını alt kısımda göreceksiniz.

Yeni APN nizi bir önceki menüden seçmeyi unutmayınız. Sonrasında Ana sayfanıza dönün ve bağlanmayı deneyin. Büyük ihtimalle bağlanacaksınız.

Şebekelere göre APN ayarları:

Name : Turkcell
APN : internet
veya
APN : mgb
Kimlik Doğrulama Türü: PAP veya CHAP
APN type : default

APN NAME : AVEA
APN : internet

Name : vodafone
APN : internet

İnternetle işiniz bittiğinde internet bağlantınızı sonlandırmak için usb modemi çıkarmadan önce cihazın kablosuz ağ özelliğini uçak moduna alırsanız bağlantı kesilecektir. Böylece usb modemi rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Yeni birşey farkettim, cihazı modem takılı iken açtığınızda kablosuz ağlar kısmında mobil ağlar şeklinde ayarları açıyor.

Not: Bu yazıyı, internete 3g bağlantı için custom rom yüklemek istemeyen easypad kullanıcılarına yardımcı olmak için hazırladım.Bu yazıdan yola çıkarak yaptığınız işlemlerden doğabilecek sorunlar için sorumluluk bu işlemleri yapana aittir. Yazar sorumlu gösterilemez. Bu Makale kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Kategoriler: Tablet

63 yorum

furkan · 21 Eylül 2012 19:32 tarihinde

Merhabalar

Konunuzu baştan sona okudum elimde huawei e353 hi-link modemi unlock ettim. ancak pirhana marka olan tabletimde ice cream sandwich kurulu bu apk lar ona uyumlumu yoksa uyumlu olanları mı bulmam gerekiyor.

mürsel · 22 Ekim 2012 12:06 tarihinde

öncelikle kolay gelsin.
kusura bakma. tablet hediye geldi acemisiyim soruları yanıtlayan birini görüncede sormak istedim. hakkını şimdiden helal et.
bende vınn var tablete bağlamak istiyorum harici olarak, apn ayarlarını yazıyorum ama kaydedemiyorum. öyle bir tuş çıkmıyor. digiphone diye rezil birşey kullanıyorum. ne müşteri hizmetleri var ne bir internet sitesi. şimdiden ilgin için teşekkür ederim.

HASAN · 31 Ekim 2012 16:14 tarihinde

ABDURRAHMAN BEY dedıklerınızı aynen yaptım ısaretler cıkıyor ama 3g yazısı gelmıyorr bırde ekrann solunda sd kart seklınde bır sembol ve yanında hatalar denetlenıyor dıyor nete baglanamıyorum sızce nedendır

sümeyye · 03 Aralık 2012 16:18 tarihinde

merhabalar…

bahsetmiş olduklarınızın hepsini yaptım sinyal işareti belirdi ancak 3G yazısı çıkmadı yardımcı olabilirmisiniz?

zafer · 30 Aralık 2012 23:56 tarihinde

hocam merhabalar elimde Pirenha business 10.1 var ve vınn la bağlanamıyorum yukarıdaki yazınları hamamen uyguladım ama oladı yardım edermisiniz . teşekkürler.

Baturalp ÖZTEN · 17 Şubat 2013 19:37 tarihinde

Hocam ben aygıt yöneticisine giriyorum modemler diye bir şey yok kafayı yiyeceğim lütfen yardımcı olum tabletimin markası …

vınım ise turkcel e 353 zaten bakarsanız e 353ü desteklediği yazıyor

    Abdurrahman · 18 Eylül 2013 01:04 tarihinde

    merhaba

    vin’i oncelikle bilgisayariniza tanitmaniz gerek. tanittiktan sonra dosya sistemini kapatiyorsunuz ve tablette calisiyor.

Yorumlar kapatıldı.