WordPress 3.5 güncelleme sonrasında tema yada eklenti eklerken/ararken karşılaşılan hata ve çözümü.

Türkçe versiyonda şu şekilde:

Güncelleme sayfasında:

Dosya indirme başarısız.: İstenen isteği karşılayabilecek HTTP taşıyıcı olmadığı için istek tamamlanamıyor.

Kurulum Başarısız

Eklenti ve Tema yükleme sayfasında:

Beklenmedik bir hata oluştu. WordPress.org sunucularında ya da bu sunucunun ayarlarında bir şeyler yanlış olabilir. Eğer problem çıkmaya devam ediyorsa lütfen destek forumlarına başvurun.

English Version:

An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server’s configuration. If you continue to have problems, please try the support forums

or

There are no HTTP transports available which can complete the requested request.

ÇÖZÜM – SOLUTION

Bu hata wordpress 3,5 versiyona geçtikten sonra karşılaştığım bir hata ve hatayı araştırdığımda genellikle sunucudan kaynaklı bir bağlantı hatası olduğu ileri sürülmektedir. Elbette sunucunun internete istek gönderememesi neticesinde veya sayfanızda trojen vb. malware olması durumunda wordpress sizi engelleyeceğinden bu hata ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak aldığım hata güncelleme sonrasında olduğundan, sunucu değilde wordpress ayarlarında çözümü aradım. Çözümü de şu şekilde;

mysql veritabanında güncelleme sırasında wp_options tablosuna bazı değerler yazılmaktadır. bu değerlerden “disable_fsockopen” şeklindeki değer, fsockopen fonksiyonunu kapatmaktadır. WordPress versiyon, tema yada eklenti için fsockopen ile wp sunucularına bağlanır ve ordan güncelleme dosyasını indirir. Kapatılan bu değer nedeniyle bağlanamamaktadır. Bu değeri kaldırırsanız siteniz, hata veren tema ve eklenti yükleme işlemlerini yapabileceksiniz. Aşağıda bu değeri silmek için gerekli veritabanı komutunu göreceksiniz. Veritabanına phpmyadmin kullanarak bağlanabilirsiniz.

English:

if problem occur after ‘wp update process’ , this solution help to you. In mysql database, delete a value from wp_options table. option_name value is “disable_fsockopen”. your site can connect wp servers after you deleted this value.

Mysql silme komutu / mysql delete command :

delete from wp_options where option_name=’disable_fsockopen’

Kolay gelsin. Take it easy.

Kategoriler: php mysql

4 yorum

Ozan · 30 Haziran 2013 03:32 tarihinde

Aynı hatayı ben alıyorum fakat, verdiğiniz çalıştır komudu PhpMyAdmin’de çalışmamakta?

  Abdurrahman · 18 Eylül 2013 01:01 tarihinde

  aldığınız hatayı paylaşırsanız yardımcı olabilirim. mysql komutunu ilgili veritabanını sectikten sonra çalıştırmanız gerekli.

hakan · 17 Temmuz 2013 22:33 tarihinde

Abdurrahman hocam, bende aynı dertten muzdaribim. Sunucumu değişip siteleri taşıdıktan sonra bu olay başıma geldi. Sunucumla alakalı olduğuna eminim. Ayrıca akismette çalışmıyor. Ateş duvarı vs. diyip duruyor.
Ne yapacağımı şaşırdım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Abdurrahman · 18 Eylül 2013 01:00 tarihinde

  merhaba

  bahsettiğim şekilde phpmyadmin kullanarak mysql’e baglanıp, ilgili değeri kaldırırsanız blogunuz çalışacaktır. ben öyle yaptım.

  delete from wp_options where option_name=’disable_fsockopen’

Yorumlar kapatıldı.