Türkiye’nin Dialup bağlantılı yıllarını eminim çok iyi hatırlayanlarımız vardır. O yıllarda bağlı kalındığı süre boyunca telefon hattı meşgul çalar, internette geçirilen saatler kıymetlenirdi. Çünkü geçirilen saat = para ödemesi demekti. Bağlantı yapılırken modemden sinyal sesi gelir, o sesten bağlantının olup olmayacağını ve hızını dahi anlamak mümkündü. 3 MB’lik bir dosyanın inmesi saatler sürer, bir sitenin açılmasını ağır ağır seyrederdik.

2003 yılından itibaren Türkiye’de Dialup bağlantıyı adeta yok eden bir gelişme yaşandı. Adı ADSL idi. Dünyada uygulanmasından kısa bir süre sonra bize gelen bu teknoloji, bağlanıldığı zaman megabitler seviyesinde bir indirme (download) hızı sağlıyor, internette olmak daha zevkli hale geliyordu. Siteler anında açılıyor, indirmeye çalıştığınız dosyaları hızlı bir şekilde indirebiliyordunuz. Üstelik ADSL bağlantıda telefon hattınız kullanılıyor olsa da telefon meşgul çalmıyordu. Telefon ve DSL sinyalini ayıran splitter aparatları hayatımızı inanılmaz kolaylaştırıyordu. 1 mbit, 2 mbit, 4 mbit derken şuanda maksimum 16 mbit’lik bir ADSL hızından söz edebiliyoruz.

Yakın bir zamandan itibaren ADSL’in tahtını sallayan ve içerdiği ek hizmetlerle avantajlı hale gelen bir bağlantı türü bireysel abonelere sağlanmaya başladı. Bu bağlantı Fibernet yada Fiber İnternet olarak adlandırılıyor ve fiberoptik kablo üzerinden sağlanıyor. Benimde bir kaç gün önce (Mayıs 2015) edindiğim Fiber İnternet paketinde TV hizmeti ve Telefon hizmeti de var. Üstelik daha önce 8 mbit’lik ADSL’e ödediğim ücretin aynısı karşılığında daha hızlı 25mbit hızında bir internet ve ek hizmetleri alıyorum. TV hizmeti, Kablo TV hizmeti gibi ancak 12 saatlik geriye dönme özelliği, yayını durdurma özelliği, yayını kaydetme özelliği, sinema filmi kiralama özelliği, sinema kanalları ve daha birçok akıllı özelliği barındırıyor.

Beni mest eden ise TV yayınında 12 saatlik geriye dönme imkanı. Bilim kurgu gibi zamanı geriye sarıyorsunuz hissi veriyor. Telefon hizmeti ise bilindik telefon hizmeti. Ayrıntısına girmeyeceğim. Bütün bunlar Fiber İnternet modemine bağlı çalışıyor. Modemden kablolu veya kablosuz internet erişiminize kullanmaya devam ediyorsunuz.

İnternet artık bir çok hizmetin aynı kanal ile verilmesi neticesinde eskisinden çok daha fazla hayatımıza gireceğe benziyor. Sanıyorum artık Fiber Ağlarla öreceğiz yurdumuzu..

Sağlıcakla Kalın..

Kategoriler: Genel