Tablet

Easypad P10AN ile Usb 3G Internet Bağlantısı

Bir kaç gün önce exper easypad p10an tablet bilgisayarı alıp cihazla haşır neşir oldukdan sonra cihaz üzerinde olmayan ancak usb 3g modem ile mümkün olabilecek 3g bağlantı yapmayı düşündüm. Anlattıklarım exper in 3g desteği olmayan p10an modeli içindir. P10ang modelinde ise entegre 3g mevcuttur.

Yaptığım araştırmalar neticesinde özellikle forumlarda aynı cihaza sahip olanlar 3g ile internete bağlanma olayının modaco custom rom’u yükleyerek mümkün olabildiğini söylemişler. Tabi modaco custom rom’unu yüklemek için önce advent vega’nın rom’u yükleniyor ardındanda gene bir çok ayarla custom rom’a geçiş yapılıyor.Usb modu değişikliklerinden bahsediliyor.

Bunu çok kullanışlı bulmadığımdan size kullandığım alternatif yoldan bahsedeceğim.

Exper Easypad in kendi romunda  (Android 2.2) usb zaten host modunda olduğu için usb modu değiştirmemize gerek yok.

Usb Adaptörü/modemi olarak kullandığım model Vodafone ‘un k3765 modeli (huawei). Bu model sorunsuz çalışmaktadır. Başka modelleri deneme imkanım olmadı. Turkcell veya Avea’nında çalışan modelleri vardır. (Turkcell de E176G modelini test ettim o da çalışıyor.)

Bu işin püf noktası usb 3g modemde yapacağımız işlem. Kullandığımız usb modemleri (usb 3g aparatı) birer dosya sistemi ihtiva ediyor. Şöyleki bu modemler bilgisayarımızdaki usb portuna takılınca içindeki yazılım çalışıyor ve sürücü ve yazılımları bilgisayara kuruyor. Windows ‘da bu yazılım ve sürücülerle modemi çalıştırarak internete giriyor.

Öncelikle bu adaptörün dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bu özellik APX komutları denen bir metodla devre dışı bırakılıyor veya geri açılabiliyor.

Usb modemin dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakma:
Öncelikle modeminizi bilgisayarınıza takıp normal kurulumu yapınız. Bilgisayarınız 3g aparatınızın sürücülerini yükleyerek modem olarak görecektir. Sonrasında modeminizin hangi portta olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

Bunun için alt kısımda göreceğiniz resim 1 deki gibi,  “Aygıt yöneticisine” giriniz ve modemler kategorisinden modemi bulup modeminizin özelliklerine giriniz. Modem özelliklerinde gelişmiş sekmesinin altında “gelişmiş bağlantı noktası ayarlarına” tıklayınız. Burada en altta COM bağlantı noktası adı altında COM portunu öğrenirsiniz.Bende COM12 sizde kaç ise bilemiyorum ancak ayar için bu bilgiyi kullanacağız.

Bu ayarı yapabilmek için bu modem ile internete bağlı olmamanız gerekiyor. Açık ise bağlantınız kapatınız.

Şimdi  Putty programını indirip açınız,alt kısımdaki resim 2 de göreceğiniz üzere “connection type” bölümünde “serial” ‘i seçiniz. Üstte COM1 çıktığını göreceksiniz. Buraya sizdeki COM un değerini yazın mesala ben COM12 yazdım. Şimdi Open diyebilirsiniz veya Enter tuşunada basabilirsiniz.

Resim 3’de göreceğiniz üzere karşınıza siyah boş bir ekran çıkacaktır. CAPS LOCK tusunuza basarak harflerinizi büyük hale getirin ve ATX yazın ve enter’layın, size OK yanıtını verecektir. Sonrasında ATI yazın ve enter’layın ürün bilgilerini göreceksiniz.

Şimdi Dosya sistemini deaktif eden komutu yazacaksınız. AT^U2DIAG=256 bu komutu kopyalamanız yeterli. Buradan kopyalayın ve Putty’nin siyah ekranına mouse’un sağ tuşuna basın komut yapışacaktır (komutun yapıştığını görmeseniz dahi komut oraya gidecektir) Enter tuşuna basın. Size tekrar OK yanıtı geldi ise işlem tamamlanmıştır.

ZTE MF627 model modemler için dosya sistemini deaktif etme komutu: AT+ZCDRUN=8

Böylece modemin dosya sistemi özelliğini kapattınız.

Aygıt Özellikleri ve Putty ile ilgili resimler:

Resim 1
Resim 2
Resim 3

(Yaptığınız ayarı gerialmak isterseniz, aynı yollarla bağlanıyorsunuz. Ancak modemin COM portu değişmiş olabilir portu yeniden öğrenin Putty ile bağlanıp ayarı şu komutla AT^U2DIAG=268 silebiliyorsunuz ve eski haline geliyor.)

Usb 3g modeminin dosya sistemi özelliğini kapattıkdan sonra içerisinde gsm kartıda olmalı tabiki. Modemi tabletimize takıyoruz. Pin soran bir ekran gelmesi gerekiyor. Eğer gelmezse çıkarıp takın. (Android işletim sistemi pin kodunu sormuyorsa modem desteklenmiyor demektir) Pin’imizi girdikden sonra. Modemin hattı bulmasını biraz bekleyin.

Sonrasında Tarayıcınızı açın ve internete bağlanmaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken şey, üst kısımda GSM işaretinin yanında 3G/2G işareti çıkıp çıkmadığı. Eğer bu işaret çıkmazsa biraz daha bekleyin.Bağlantınız hemen oturmayacağı için bu biraz zaman alabilir.

Önemli: Bağlandı iseniz sorun yok ancak bağlanamadı iseniz bu yazının devamına göz atınız.

Not: Bu yazıyı, internete 3g bağlantı için custom rom yüklemek istemeyen easypad kullanıcılarına yardımcı olmak için hazırladım.Bu yazıdan yola çıkarak yaptığınız işlemlerden doğabilecek sorunlar için sorumluluk bu işlemleri yapana aittir. Yazar sorumlu gösterilemez. Bu Makale kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Easypad P10AN ile Usb 3G Internet Bağlantısı” üzerine 129 yorum

 1. merhaba.
  bende P10ANG var. bunda 2.2 android os yüklü. exper’in ftp sitesinde eski rom güncellemesinin çok eski olduğunu yükleyerek anladığımda bu ürünün diğer ülkelerde başka adla satılan muadillerinden sizin önereceğiniz bir andorid 4.0 veya ona yakın bir rom var mı ? yardımlarınızı rica ediyorum. saygılarımla…

  1. diğer ülkelerde çıkan versiyonu var ismi ADVENT VEGA, XVISION, SMARTBOOK SMART SURFER şeklindedir.
   exper easypad olarak adlandırılan ürün çok kaliteli ve iyi bir donanıma sahiptir.
   custom rom olarak modaco custom rom önerilmektedir.

 2. yeni cıkan easypad P10MAN icin de aynı sekilde mobil modemle 3G baglantısı mümkün olur mu acaba? birkac fark dısında tüm ozellikleri P10AN ile neredeyse aynı.

 3. slm benim sorum tabletim super pad 3 vodafonenin verdigi vınvar sizin yaptıgınız gibi vın ayarladım tablete taktıgımda üstte 3g işareti va yanında iki ok var aşagı yukarı yanıp sönen ama internete baglantı kuramıyorum pin istiyor girmeye calısıyorum pin yanlıştır diyor pinsiz baglandıgımda da dedigim gibi 3g yazısı var ama baglantı kuramıyorum apn ayarlarınıda vrdiginiz gibi denedim hatta oparötörün verdiginide denedim olmadı birde 3g aktif diye birsey yok mobil baglantılar bölümünde yani on of yazmıyor ? bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. merhaba arkadaşlar . şuan bende ttnet mobil huawei e173u-2 var. ben bunun ATI ATX ayarlarını yağtım şifresini kaldırdım. tabletime takıyorum . internet ağ kısmında derece olacak 5 kademeli ağ olduğunu görüyorum 3g yazmıyor tabii. internet bağlantısı yok diyor sadece. apn ayarlarına giriyorum sanırım burada bir eksiklikler var ttnet mobil apn ayarlarını nerden bulabilirim. apn ye internet yazıyorum .
  aşağıda tabletimdeki ayarlar kısmı var ben buralara ne yazmam gerekiyor. ne yaptıysam olmadı. ilgilenen arkadaş olursa çok sevinirim. teşekkürler.
  mobil ağlarda erişim noktası adları var. veri etkin ve veri dolaşımı etkin (tıklı yani)

  ad :
  APN:
  proxy: ayarlanmadı
  bağlantı noktası: ayarlanmadı
  kullanıcı adı: ayarlanmadı
  şifre: ayarlanmadı
  sunucu: ayarlanmadı
  MMSC: ayarlanmadı
  MMS proxy si: ayarlanmadı
  MMS bağlantı noktası: ayarlanmadı
  MCC : 286
  MNC : 03
  kimlik doğrulama türü: (“yok” “PAP” “CHAP” “PAP veya CHAP” seçenekleri var)
  APN türü :
  APN protokolü: IPv4 . (“IPv6” “IPv4/IPv6” seçenekleri var)
  taşıyıcı : belirtilmedi .( “LTE ” “eHRPD” seçenekleri var)

 5. avea mf627 modemi at+zcdrun=8 ile kapattıktan sonra hangi komutla tekrar açabiliyoruz bunu da yazabilirseniz sevinirim.

 6. abdurrahman bey rica ediyorum bir exper kullanıcısı olarak exper p10an tabletimin ekranın led mavi ışığı yanıyor fakat ekran siyah açılmıyor ne yapmam gerekir ilgilenirseniz sevinirim teşekkürler

 7. abdurrahman bey piranha 9″ business tabletim var. Avea modemini (MF190) satın aldım. En başlarda hiçbir tepki vermiyordu tabletim ama dedikleriniz ile 3G yazısını bile görebiliyorum. Fakat wireless ile herhangi bir ağa bağlandığımda görebiliyorum. Tabi o zaman da ne işime yaracak ki 🙂 wireless ı kapattığımda ise hiç bir tepki yok, sanki 3G modem hiç yokmuş gibi davranıyor. İlk başta çalışacağından ümidim yoktu ama şu anda yardımlarınızla çalıştırmaya çok hevesliyim

 8. MERHABA ABDURRAHMAN BEY.BUSİNESS II TAB 9 TABLET ALDIM.VODAFONE MODEM İLE İNTERNETE GİREMİYORUM.MAVİ IŞIK YANIYOR,FAKAT BAĞLANMIYOR.ERİŞİM NOKTASI ADLARINDA GÖRÜNMÜYOR.EL İLE GİRDİM,FAKAT OLMUYOR. (Damaged USB storage ) YAZIYOR.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 9. Merhabalar Abdurrahman Bey ; ben söylediğiniz dosya kapatma işlemini bilgisayardan yaptım ok yanıtını aldıktan sonra cihazı çıkarıp tablete taktım. Mobil ağ ayarları bölümünde kendi hattımın operatör ismini görüyorum. MODEM zte mf 627 cihaz onyo winner 9.7” ama mobil ağ ara dediğimde daha sonra tekrar deneyin veya hata şeklinde yanıt veriyor. İnternet ayarlarınıda kontrol ettim ama olmadı. Ayrıca modemden dosya kapatma işlemini yaptıktan sonra tekrar bilgisayarıma taktığımda herhangi bir komut iptali yapmadan internete bağlandım. Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum. Cihazın konunun dışında olduğunu biliyorum ama yinede konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

Yorumlar kapalı.