Bir kaç gün önce exper easypad p10an tablet bilgisayarı alıp cihazla haşır neşir oldukdan sonra cihaz üzerinde olmayan ancak usb 3g modem ile mümkün olabilecek 3g bağlantı yapmayı düşündüm. Anlattıklarım exper in 3g desteği olmayan p10an modeli içindir. P10ang modelinde ise entegre 3g mevcuttur.

Yaptığım araştırmalar neticesinde özellikle forumlarda aynı cihaza sahip olanlar 3g ile internete bağlanma olayının modaco custom rom’u yükleyerek mümkün olabildiğini söylemişler. Tabi modaco custom rom’unu yüklemek için önce advent vega’nın rom’u yükleniyor ardındanda gene bir çok ayarla custom rom’a geçiş yapılıyor.Usb modu değişikliklerinden bahsediliyor.

Bunu çok kullanışlı bulmadığımdan size kullandığım alternatif yoldan bahsedeceğim.

Exper Easypad in kendi romunda  (Android 2.2) usb zaten host modunda olduğu için usb modu değiştirmemize gerek yok.

Usb Adaptörü/modemi olarak kullandığım model Vodafone ‘un k3765 modeli (huawei). Bu model sorunsuz çalışmaktadır. Başka modelleri deneme imkanım olmadı. Turkcell veya Avea’nında çalışan modelleri vardır. (Turkcell de E176G modelini test ettim o da çalışıyor.)

Bu işin püf noktası usb 3g modemde yapacağımız işlem. Kullandığımız usb modemleri (usb 3g aparatı) birer dosya sistemi ihtiva ediyor. Şöyleki bu modemler bilgisayarımızdaki usb portuna takılınca içindeki yazılım çalışıyor ve sürücü ve yazılımları bilgisayara kuruyor. Windows ‘da bu yazılım ve sürücülerle modemi çalıştırarak internete giriyor.

Öncelikle bu adaptörün dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bu özellik APX komutları denen bir metodla devre dışı bırakılıyor veya geri açılabiliyor.

Usb modemin dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakma:
Öncelikle modeminizi bilgisayarınıza takıp normal kurulumu yapınız. Bilgisayarınız 3g aparatınızın sürücülerini yükleyerek modem olarak görecektir. Sonrasında modeminizin hangi portta olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

Bunun için alt kısımda göreceğiniz resim 1 deki gibi,  “Aygıt yöneticisine” giriniz ve modemler kategorisinden modemi bulup modeminizin özelliklerine giriniz. Modem özelliklerinde gelişmiş sekmesinin altında “gelişmiş bağlantı noktası ayarlarına” tıklayınız. Burada en altta COM bağlantı noktası adı altında COM portunu öğrenirsiniz.Bende COM12 sizde kaç ise bilemiyorum ancak ayar için bu bilgiyi kullanacağız.

Bu ayarı yapabilmek için bu modem ile internete bağlı olmamanız gerekiyor. Açık ise bağlantınız kapatınız.

Şimdi  Putty programını indirip açınız,alt kısımdaki resim 2 de göreceğiniz üzere “connection type” bölümünde “serial” ‘i seçiniz. Üstte COM1 çıktığını göreceksiniz. Buraya sizdeki COM un değerini yazın mesala ben COM12 yazdım. Şimdi Open diyebilirsiniz veya Enter tuşunada basabilirsiniz.

Resim 3’de göreceğiniz üzere karşınıza siyah boş bir ekran çıkacaktır. CAPS LOCK tusunuza basarak harflerinizi büyük hale getirin ve ATX yazın ve enter’layın, size OK yanıtını verecektir. Sonrasında ATI yazın ve enter’layın ürün bilgilerini göreceksiniz.

Şimdi Dosya sistemini deaktif eden komutu yazacaksınız. AT^U2DIAG=256 bu komutu kopyalamanız yeterli. Buradan kopyalayın ve Putty’nin siyah ekranına mouse’un sağ tuşuna basın komut yapışacaktır (komutun yapıştığını görmeseniz dahi komut oraya gidecektir) Enter tuşuna basın. Size tekrar OK yanıtı geldi ise işlem tamamlanmıştır.

ZTE MF627 model modemler için dosya sistemini deaktif etme komutu: AT+ZCDRUN=8

Böylece modemin dosya sistemi özelliğini kapattınız.

Aygıt Özellikleri ve Putty ile ilgili resimler:

Resim 1

Resim 2

Resim 3

(Yaptığınız ayarı gerialmak isterseniz, aynı yollarla bağlanıyorsunuz. Ancak modemin COM portu değişmiş olabilir portu yeniden öğrenin Putty ile bağlanıp ayarı şu komutla AT^U2DIAG=268 silebiliyorsunuz ve eski haline geliyor.)

Usb 3g modeminin dosya sistemi özelliğini kapattıkdan sonra içerisinde gsm kartıda olmalı tabiki. Modemi tabletimize takıyoruz. Pin soran bir ekran gelmesi gerekiyor. Eğer gelmezse çıkarıp takın. (Android işletim sistemi pin kodunu sormuyorsa modem desteklenmiyor demektir) Pin’imizi girdikden sonra. Modemin hattı bulmasını biraz bekleyin.

Sonrasında Tarayıcınızı açın ve internete bağlanmaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken şey, üst kısımda GSM işaretinin yanında 3G/2G işareti çıkıp çıkmadığı. Eğer bu işaret çıkmazsa biraz daha bekleyin.Bağlantınız hemen oturmayacağı için bu biraz zaman alabilir.

Önemli: Bağlandı iseniz sorun yok ancak bağlanamadı iseniz bu yazının devamına göz atınız.

Not: Bu yazıyı, internete 3g bağlantı için custom rom yüklemek istemeyen easypad kullanıcılarına yardımcı olmak için hazırladım.Bu yazıdan yola çıkarak yaptığınız işlemlerden doğabilecek sorunlar için sorumluluk bu işlemleri yapana aittir. Yazar sorumlu gösterilemez. Bu Makale kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Kategoriler: Tablet

129 yorum

Emrah Cakir · 31 Temmuz 2011 19:57 tarihinde

Merhaba
Uygun fiyatı nedeniyle Exper’in bu modelinden almayı düşünüyorum.
Yazınızda her ne kadar Vodafone k3765 ve Turkcell E176G ile sorun olmadığını belirtmiş olsanız da; her 2 modem de 7.2 Mbps olduğundan, almışken 21 Mbps’lik Vodafone K4505 veya Avea MF662 veya Avea E1820 alsam risk mi almış olurum? Sistem farklı mıdır?
Bir de, yukarıda anlattığınız şekilde modemin komut dosyasını iptal edersem, modemi normal laptop da tak çalıştır olarak kullanmam mümkün olmaz mı?
Teşekkürler

  Abdurrahman · 08 Ağustos 2011 11:51 tarihinde

  merhaba,

  Bahsettiğiniz modemleri denemedim, ancak sistemin çok farklı olacağını sanmıyorum.Ancak bu modemler yeni olduğundan android tanımayabilir. Modemlerin dosya sistemi özelliğini devre dışı bırakırsanız, geri dönmeniz mümkün olduğundan satın alma öncesi denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca modemi bir kere kurarsanız laptop’a, dosya sistemi özelliğini kapattığınızda bağlanacaktır, zira bende öyle oldu. (vodafone ‘da denedim)

emir altan · 02 Ağustos 2011 16:15 tarihinde

allah razı olsun arkadaşım.
easypad P10AN sahibiyim. cihazımızın 3g desteği yok diye biliyordum fakat senin
dediklerini aynen yaptım ve vodafone E160E 3Gmodemimle direkman internete bağlandım. çok teşekkür ederim emeklerine. ipad2 den bir farkı kalmamış oldu böylece easypadin

  Abdurrahman · 08 Ağustos 2011 11:53 tarihinde

  rica ederim arkadaşım, yorumundan E160E modeminde sorunsuz çalıştığını öğrenmiş olduk. teşekkürler

sinan · 07 Ağustos 2011 22:07 tarihinde

dediklerinizi yapıyorum en son
AT^U2DIAG=256
bu komutta error veriyor neden kaynaklanıyor olabilir ?
modem MF627 AVEA

  Abdurrahman · 08 Ağustos 2011 11:53 tarihinde

  merhaba

  bahsettiğiniz modemi denemedim, ancak aldığınız hatada bir açıklama varsa onu yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

sinan · 10 Ağustos 2011 02:48 tarihinde

Modemi unlock programi ile yaptim otomatik ozelligi busayede oldu fakat tabletin ustunde sinyyyal seviyesi full cekiyor ama ne 3g ne edge simgesi var apn ayarlarini herseyi denedim sanirim zte modemlerde olmuyor

aydın · 12 Ağustos 2011 18:01 tarihinde

Abdurrahman bey exper easpady 10 an turkcell vınlla internete giriliyormu.Yoksa nasıl olacak.ben hiç bilmiyorum.Teşekkürler.

  Abdurrahman · 13 Ağustos 2011 11:38 tarihinde

  merhaba

  turkcell’in e176g modeli VIN ‘ı ile girilebilmektedir. Nasıl yapıldığını burada anlatmaya çalıştım. öncelikle modemde ayar yapmak gerekiyor.yazımı okuyunuz

okan · 04 Ekim 2011 00:39 tarihinde

Abdurrahman bey yazınızdaki herşeyi yaptım, e176g modemim var, ekranın üstünde sinyal gücü gösteren çizgiler çıktı, modemin mavi ışığı yanıp sönüyor ama 3G işareti çıkmıyor vede nete bağlanamadım…Yardımınızı bekliyorum

lutfi · 18 Ekim 2011 14:56 tarihinde

abdurrahman bey anlatımınız ve yardımlarınız için teşekkürler. ben avea jet modemlerden almayı düşünüyorum 1gb 9tl gibi çok uygun bir rakam bu yüzden sormak istedim avea’nın hangi modemi çalışıyor easypad’de hiç bir denemeniz oldumu yada deneyen uygulayan biri varmı avea modemlerin hangisi uygun

  Abdurrahman · 18 Ekim 2011 15:00 tarihinde

  merhaba lütfi bey

  öncelikle alaka gösterdiniz siteyi ziyaret edip okudunuz ben teşekkür ederim.
  avea’nın modemini denemedim, ancak deneyen birisi çalıştıramadığını yazmış. Bence calışır çinkü avea’nın modemini deneyen kişi tablette sinyal seviyesinin gösterildiğinden bahsetmiş. Bu noktada APN ayarları ve 3G on/off kısımlarını gözden geçirirsiniz. Sıkıntı olacağını sanmıyorum.

  Modemi unlock ettikten sonra tablete takınız. tableti kapatıp açınız, Kablosuz ağlar kısmının altında mobil ağlar’ın geldiğini göreceksiniz. Bunun altında APN ayarları ve 3G on/off düğmeleri var bunları gözden geçirmeniz konuyu çözüme ulaştıracaktır.

DENİZ · 18 Ekim 2011 16:24 tarihinde

Abdurrahman BEY ttnet vın aldım uygun olduğu için dediyiniz gibi putty indirdim com 3 girdim open dediyimde unable to open connection to .unable to open serial port sorunu verdi yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler..

  Abdurrahman · 18 Ekim 2011 16:43 tarihinde

  merhaba deniz bey

  putty ile serial bağlantı yapacaksınız doğru ama sisteminizdeki port üzerinden bağlanmanız gerekiyor. portu görmek için önce modemi sisteme yükleyiniz. daha sonra aygıt yöneticisinden modem özelliklerinden port’a bakınız. Örn: COM6 bitişik ve büyük harfle puttydeki serial adres kısmına giriniz. bu şekilde bağlanabilirsiniz.Bağlandıkdan sonra yapacaklarınız yazımızda mevcuttur. kolay gelsin

DENİZ · 18 Ekim 2011 17:06 tarihinde

HOCAM DEDİNİZİ YAPTIM AYGIT YÖNETİCİSİNDEN MODEMİ GÖRDÜM COM 3 OLARAK AYNI ŞEKİLDE BÜYÜK HARFLE YAZDIM SORUN AYNI VERMEKTE BİR YERDE HATA YAPTIYOR OLMALIYIM VINI TANITIRKEN HATA YAPMIŞ OLABİLİRMİYİM SİZCE HOCO PİN AYARI FİLİAN YAPMADIM MODEMİ TAKTIM VE SÜRÜCÜLERİ YÜKLEDİM MASA ÜSTÜ BİLGİSAYARDAN BAĞLINIYORUM VINLA
DESDEKLERİNİZİ BEKLİYORUM HOCAM

  Abdurrahman · 19 Ekim 2011 16:47 tarihinde

  tekrar merhaba

  masaüstü bilgisayardan bağlanıyorum demişsiniz, putty ile ayarlama işleminide aynı bilgisayardan yapıyor olduğunuzu varsayıyorum. unable to connect hatası bağlantı olamadığını işaret ediyor. bağlanmanız gereken port başka bir port COM port olabilir. aygıt yöneticisinden modemin portuna bakma kısmınıda doğru yaptığınızı varsayıyorum ancak burada modem başka bir adda bir aygıt daha açıyor olabilir. birde onun portu üzerinden denemenizi öneririm. birde VIN ile bağlantı yapan programda modemle ilgili COM port bilgisi bulunur. bu port farklı ise birde bu porta bağlanmayı deneyiniz.

  kolay gelsin.

tayfur · 23 Ekim 2011 15:05 tarihinde

unable open connection to com8 unable to open serial port resim 2 den sonra bu hatayı veriyor bu işlemi masa üstü pc de yapıyorun kullanacağım exper easypad p10an de mi yapmam lazım ?

  Abdurrahman · 23 Ekim 2011 15:19 tarihinde

  merhaba

  bu ayarı masaüstü bilgisayarınızdan yapmanız gerekiyor. unable to open yani porta erişilemediğine dair bir hata alıyorsunuz. Bu ayarı yapabilmek için modem portuna erişmeniz gerekiyor. modeminizin sürücülerini yüklediğinizden emin olunuz. Bir de daha önce bu ayarı yaptı iseniz bilgisayarınızda port değişmiş olabilir. modemi exper’e takarak bir test edin. modemi exper’e takıp tableti yeniden başlatın. exper sizden sim pin sormaz ise yeniden başlatma işlemini bir defa daha tekrarlayın. yine olmuyorsa modemde ayar yapılmamış demektir. başka bir bilgisayarad modeminizi ayarlamayı deneyebilirsiniz. Putty ile bağlanırken port değeri büyük harfle ve bitişik yazılmalıdır. Örn: COM8 gibi. kolay gelsin.

Yorumlar kapatıldı.